Унікуб. Методика Нікітіних від 2 до 100 років

Унікуб. Методика Нікітіних від 2 до 100 роківЦі універсальні кубики ознайомлюють малюка з тривимірним простором. Розвиток просторового мислення дозволить дитині в майбутньому гарно опанувати креслення, стереометрію, нарисну геометрію.

"Унікуб" має широкий діапазон завдань, і може охопити дітей та підлітків від 2 до 15 років. Гра дає величезні можливості для розвитку дітей. Дитина може аналізувати закономірності зафарбовування кубиків. Перше враження – це те, що немає однаково пофарбованих кубиків: всі 27 кубиків – різні, хоча використано всього три кольори, а граней у кубиків 6. Потім виявляється, що крім одинарних є і 8 тріад, по числу граней кожного кольору, але чи є вони й за взаємним розташуванням?

Гра вчить уважності, точності, акуратності.


50 завдань до "Унікубу"

  1. Червоний поїзд (У-1). Потрібно скласти з кубиків поїзд, як показано на малюнку. Дахи, стіни вагонів і електровоз – червоні (з тих сторін, які видно на малюнку). Покладіть, а краще поставте або повісьте вертикально перед дитиною малюнок У-1. Довжина поїзда може бути точно така ж, як на малюнку або навіть більшою, це залежить від настрою "машиніста". В перших трьох завданнях точності кубиків можна не дотримуватися. Найважче завдання для 3-річного малюка. це одночасно стежити за двома площинами та до того ж відбирати необхідні кубики (з 2-ма чи 3-ма червоними гранями). Якщо дитина раніше виконувала завдання "Склади візерунок", то завдання для нього буде порівняно легким. Але якщо він зробить червоними тільки дахи вагонів, а стінки вийдуть не у всіх вагонів червоними – похваліть його. - Добре маляри пофарбували дах – все червоне. А тепер подивимося, як маляри пофарбували стіни. Ведіть вказівним і середнім пальцями вздовж поїзда. Зупиніться біля вагону зі стінкою іншого кольору і подумайте: "Посилати вагон в перефарбовування чи ні?" Але рішення має прийняти сам "машиніст".
  2. Синя труба (У-2). Кубики треба скласти в стовпчик, 2 видимі грані та верх труби повинні бути сині. Висоту можна робити з 6, 7, 8 кубиків і навіть: "У кого буде вище всіх?" Тоді дитина буде вдосконалювати спосіб установки кубиків один на одного. Чим вище труба, тим точніше потрібно встановлювати кубики, а рекорди висоти для малюків цікаві.
  3. Жовта квадратна коробка (У-3). Малюк повинен вирішити, які кубики треба взяти, щоб і 4 бічні грані були жовтими? Варіанти: синя і червона коробки.
  4. Синя квадратна площадка з 9 кубиків (У-4). Це майданчик для дошкільнят. Всі 4 бічні її грані сині.
  5. Жовта квадратна площадка з 16 кубиків (У-5). Це може бути спортмайданчик для школярів. Всі грані, крім нижньої жовті.
  6. Червона квадратна площадка з 25 кубиків (У-6). Тут вже треба розрізняти, які "сорти" кубиків треба укладати по периметру, а які в центрі моделі, інакше може не вистачити кубиків потрібного кольору.
  7. Двоколірна вежа (У-7). Одна видима грань – червона, друга – жовта і верх – синій. Складніший варіант вежі, це 2 стінки, що доторкаються, червоні та 2 жовті: тобто, треба "зафарбувати" всі 4 стіни, і ті, що видно на малюнку, і ті, що не помітні. Якщо обидва варіанти малюкові не вдаються, то можна перейти до класифікації (У-23), після якої кубикам даються "імена" і дитина отримує уявлення, який "будматеріал" у нього є і який потрібно згідно з малюнком.
  8. Три бігові доріжки на стадіоні з 9 кубиків різного кольору (У-8). Бічні грані мають колір прилеглої доріжки.
  9. Синя буква П (У-9).
  10. Червона буква Н (У-10). Так само можна складати будь-які літери, котрі добре виходять з кубиків (Г, Е, О, С, Т, Ч і ін.).
  11. Триколірна лавочка для електрички (У-11). На жаль, на невидимій стороні тільки сидіння лавки можна зробити того ж кольору, що і на видимій, проте, спинки виходять іншого кольору.
  12. Лицарський замок з 4 вежами по кутах (У-12).
  13. Атомний криголам з червоною палубою, синіми бортами та жовтими палубними надбудовами (У-13).
  14. Різнокольорова фортеця з бійницею (У-14).
  15. Циркова драбинка з синіми щаблями з двох сторін (У-15). Скільки кубиків треба для такої драбинки?
  16. Шахова дошка 5х5 з жовто-червоними клітинами (У-16). Чотири бічні грані теж з шаховим забарвленням. Можливі варіанти: червоно-синя, жовто-синя.
  17. Єгипетська піраміда (У-17). Праві та ліві стінки – червоні, передні та задні – жовті, дах, всіх ярусів – синій. Для піраміди не обов'язково мати 30 кубиків, цілком достатньо 27. Задайте малюкові задачу: як побудувати міцну піраміду, якщо 3 кубики не вистачає? Де можна заощадити ці кубики? (Замість 4 центральних кубиків в 1-му ярусі можна поставити 1 в центрі ("гробниця фараона") і повернути його на 45 градусів, щоб на нього спиралися відразу 5 кубиків 11-го ярусу.)
  18. Жовте шосе розміром 3х9 з одним червоним квадратом в центрі (У-18). Чотири бічні грані – жовті.
  19. Червоний п'ятиповерховий будинок з віконцями, з синіми дахами на всіх поверхах і червоними підлогами у всіх кімнатах. Задня стіна будинку і стіни кімнат можуть бути будь-якого кольору (У-19).
  20. Три водонапірні башти різної висоти (У-20, У-21, У-22). Крім дотримання порядку кольорів тут є ще "секрет" технології будівництва. Без відкриття цього "секрету" побудувати 2-гу, а особливо 3-тю вежу дуже важко. Нехай малюк сам відкриє цей "секрет". ("Секрет" полягає в порядку складання: спочатку треба заготовити всі поверхи, але складання треба починати з верхнього поверху, а не з нижнього, як заведено у будівництві.)
  21. Класифікація (У-23). Розкладіть кубики по "сортам". В 1-й ряд поставте всі кубики з однією червоною гранню (К-1), у 11-й – з двома червоними гранями (К-2), в 3-й – з трьома червоними гранями (К-3) і в 4-й – без червоних граней (К-0). Виходять три "состави" різної довжини та один "тепловоз". З класифікації починається серйозне оволодіння Унікубом, тому це завдання можна дати значно раніше, після виконання перших трьох завдань, особливо в тому випадку, якщо малюк вже лічить до 3 - 5 і може розрізняти "сорти" кубиків. Кожному "сорту" кубиків можна дати назву, скориставшись плодами дитячої словотворчості: "одиничка червона", "двійка синя", "трійка жовта" і "нульовка". У таких назвах ясно видно, з яким кольором йшла класифікація і скільки граней цього кольору є на кубику. Дітей така термінологія влаштовує, і, складаючи квадратну сцену для літнього театру (У-6), вони відразу говорять: "По кутах я поставлю "червоні трійки", між ними "червоні двійки", а в середину можна покласти "червоні одинички" і те, що залишиться. Попередня класифікація кубиків по червоному, синьому або жовтому кольорам значно полегшує виконання будь-якого завдання, тому часто малюки за власною ініціативою, перед тим, як приступити до нового завдання, роблять таку класифікацію. При цьому вони вже розуміють, який колір краще вибрати та чи робити класифікацію повністю або відібрати одні "трійки" або "двійки".
  22. Порахуйте, скільки кубиків кожного сорту в грі (6, 12, 8, 1). (Скільки вагонів в електричці та де вагони з червоним дахом?) З кубиків якого "сорту" можна скласти малий куб одного кольору?
  23. Малий куб червоного кольору (У-25). Всі 6 граней повинні бути червоними. Варіанти: жовтий і синій кубики. На жаль, їх не можна скласти одночасно, а тільки послідовно.
  24. Малий куб трьох кольорів (У-26). По 2 сусідні (що торкаються) межі однакового кольору. (Куб Вадика Склере, 6 років).
  25. Малий куб двох кольорів (У-27). Три грані, що утворюють одну вершину – сині, три інші – жовті. Варіанти: жовто-червоний і червоно-синій.
  26. Малий куб трьох кольорів (У-28), Протилежні грані одного кольору (Куб Вадика Склере, 6 років).
  27. Малий куб двох кольорів (У-29). Нижня, задня і верхня грані синього кольору, а ліва, передня і права – червоного. Варіанти – інші поєднання кольорів.
  28. Синя вокзальна лавочка (У-30). З усіх боків вона пофарбована в синій колір (крім "дна"). Можна скласти таку ж лавку червоного або жовтого кольору.
  29. Червоний колодязь (У-31). Зовні він з усіх боків червоний, а всередині – синій ("вода"). На жаль, всередині бракує однієї синьої грані та в колодязі видно "пісок" (одна жовта грань).
  30. Крісло з підлокітниками (У-32). Обтягнуте зовні синім, а всередині та спереду червоним оксамитом. Кольори оббивки можна міняти.
  31. Антошина лавка (У-33). Скільки людей можуть сісти на лавку одночасно (кожен кубик – сидіння). Сидіння і спинки з одного боку – червоні, з іншого – сині, а верх і торці – жовті (лавка Антона Нікітіна, 7 років).
  32. Чому кубиків з 1-ю червоною гранню тільки 6? (За кількістю граней куба.) Чому кубиків з 2-ма червоними гранями – 12? (За кількістю ребер куба). Чому кубиків з 3-ма червоними гранями – 8? (За кількістю вершин куба.) Чому кубиків без червоних граней тільки 1? Скільки граней в одного кубика? Хто швидше підрахує, скільки червоних граней на всіх кубиках? Скільки є граней на всіх кубиках? Скільки граней у 6-ти кубиків, у 8-ми кубиків, у 12-ти кубиків, у 27-ми?
  33. Великий куб червоного кольору (У-35). Перевірте, чи всі 6-ть граней червоного кольору, тому, що часто, особливо ті, хто складає вперше, забувають, що "дно" має бути такого ж кольору, як і інші грані. Можна складати великий синій і великий жовтий куби.
  34. Це одне з найбільш часто повторюваних завдань і завдань, які роблять "на час". На складання у 3 – 4 річних йде 10 хвилин, у 5 – 6 річних до 2 хвилин, а 10 – 12-річні діти можуть виконати це завдання навіть за 1 хвилину. "Рекордсмени", працюючи двома руками відразу і за певною системою, можуть "вийти з хвилини".
  35. Великий куб трьох кольорів (У-36). Дві сусідні грані однакового кольору.
  36. Великий триколірний куб з протилежними гранями одного кольору (У-37).
  37. Великий триколірний куб з горизонтальними шарами одного кольору (У-38).
  38. Двоколірний куб, 3 грані, що утворюють вершину – жовтого кольору, 3 інші – синього (У-39). Можливі інші поєднання кольорів: жовтого з червоним, червоного з синім.
  39. Великий двоколірний куб (У-40). Нижня, задня і верхня грані синього кольору, а ліва передня і права – червоного (куб Саші Дунаєва, 6 років). Можна використовувати й інші поєднання кольорів.
  40. Висотний будинок жовтого кольору на 20 квартир (У-41). В основі – 4 кубики, і висота – 5 поверхів. Стіни, дах і підлога на 1-му поверсі жовтого кольору. Будинок можна робити, як червоного, так і синього кольору.
  41. Великий куб з шаховим забарвленням всіх 6-ти граней (У-42). Сполучення кольорів можуть бути й інші: синьо-червоні чи жовто-червоні.
  42. Подвійна класифікація (У-43). Кубики спочатку треба розкласти по "сортах", як в завданні У-23, по червоному кольору. Вийде ряд з однією червоною гранню (К-1), ряд з двома червоними гранями (К-2) і ряд з трьома червоними гранями (К-3). Потім всередині кожного ряду розкласти їх по сортам, але вже синього (або, якщо треба – жовтого) кольору. Ближче до себе покласти кубики з трьома синіми гранями, далі – з двома і ще далі – з однією. Виходять "тріади", як на У-43. Подвійна класифікація помітно полегшує виконання найскладніших завдань N 44 – 50, бо відразу можна знайти кубик з заданим числом і кольором граней. Наприклад, всі "червоні трійки" лежать в ряді К-3, "трійки сині" – це найближчі до дитини кубики (їх просто видно), а "трійки жовті" – найдальші в кожному ряду.
  43. Малий куб червоного кольору (У-44). Будь-які грані одного кольору (Куб Антона Нікітіна, 8 років). Варіанти: жовтий куб, синій куб.
  44. Двостороння шахівниця, розміром 5х5 (У-46). Всі її 6 граней мають шахове розфарбування. Велика невидима на малюнку грань повинна бути червоно-жовта або жовто-синя, а вузькі грані – того ж кольору, що й одна з широких. На мал. 46 всі вони червоно-сині. Це одне з найскладніших завдань. При його виконанні майже всі допускають помилки та витрачають багато часу на їх виправлення (дошка Сергія Бєляєва, 14 років).
  45. Великий червоний куб (У-47). Всі 6-ть зовнішніх граней – червоні, будь-які дотичні грані роз'єму – одноколірні (жовті або сині). Можливі варіанти іншого кольору. Це завдання вирішальне у всьому. По-перше, виконавши його, можна переконатися, що розфарбування "Унікубу" при виготовленні було безпомилковим. По-друге, дитина, що впоралася із завданням У-47, зможе впоратися і з будь-яким іншим. Цікаво, що тренування у вирішенні завдання У-47 тільки на початковій стадії помітно покращує результати дорослих, а потім вони змінюються мало, і дорослі взагалі, як правило, не можуть дійти до результатів, що показуються дітьми вже в 10 - 12 років (відстають за часом у 2 - 3 рази). Винятки тут вкрай рідкісні.
  46. Великий червоний куб (У-48). Будь-які дотичні грані роз'єму різного кольору. Зовні цей куб такий самий, як У-47, але "внутрішній пристрій" у нього інший – дотичні грані роз'єму різного кольору. Зовнішнє розфарбування можна робити й іншого кольору (жовтим або синім), але тоді відповідно змінюється і внутрішнє розфарбування (куб Антона Нікітіна, 10 років).
  47. Великий червоний куб (У-49). Будь-які дотичні грані роз'єму – смугасті. Можливі 6 варіантів: три варіанти визначаються кольором зовнішнього розфарбування (червоний, жовтий, синій), і всередині кожного з них є по два варіанти внутрішнього розфарбування по роз'ємах. Один, показаний на малюнку-завданні У-49, при якому стикаються в кожному роз'ємі різнокольорові смуги (сині з жовтими), і другий – коли стикаються смуги одноколірні (куб Антона Нікітіна, 10 років).
  48. Великий червоний куб (У-50). Дотичні грані роз'єму мають шахове розфарбування. Тут так само можна змінювати колір зовнішніх граней, а дотичні грані роз'єму або можуть бути дзеркальним відображенням один одного, або стикатися різнокольоровими квадратиками, як У-50 (куб Антона Нікітіна, 10 років).

Як грати

Перш ніж пропонувати гру "Унікуб" малюкові, спробуйте пограти самі. Обережно висипте кубики на стіл, покладіть поруч годинник з секундною стрілкою або секундомір і, помітивши час, складіть з усіх 27 кубиків куб одного кольору (У-35). Якщо з першої спроби вам вдалося це зробити за 2 хвилини - у вас блискуче розвинене просторове мислення, але спочатку охопіть куб двома руками та обережно поверніть його на бік, щоб кубики не розсипалися. Подивіться, якого кольору "дно". Чи немає в ньому квадратів іншого кольору, крім обраного вами? Якщо є, то почекайте пишатися, а спочатку потренуйтесь. Ви відчуєте, який суворий "Унікуб" щодо помилок. Він не дозволяє зробити жодної та й "говорить" про помилки тонко: "Ви десь припустилися помилки, ось і не виходить куб одного кольору". І знайти помилку не так просто – відразу потрібна хороша "система контролю", в один день навряд чи ви зумієте її виробити.

Щоб пропонувати дитині цю гру, батькам треба уявити чи розрізняє дитина кольори, чи може знайти кубик з двома гранями однакового кольору чи ні, і чи складає з кубиків "поїзд" та "вежу" чи може скласти "майданчик", побудувати "будинок" або "драбинку". Уважно перегляньте тексти та малюнки декількох завдань і спробуйте їх виконати. Тоді ви будете мати можливість почати з посильних для малюка завдань, щоб через 2-3 гри впритул підійти до важких для малюка завдань. Метод "криголама", описаний в грі "Склади візерунок", слід використовувати повною мірою.

Завдання в "Унікуб" важкі та вимагають великих затрат часу і сил дитини, тому їх не можна давати багато. Іноді досить одного завдання, а рідше 2-3, в залежності від можливостей малюка.

Діти, як правило, всім завданням дають "імена", спробуйте це зробити та ви разом з дитиною та якомога більше вигадуйте, порівнюйте, створюйте образні картини, використовуйте все, що робить гру жвавішою і цікавішою. Дуже добре, якщо і дитина сама починає підбирати аналогії, фантазувати, вигадувати.

Завдання дітям можна давати, як за допомогою малюнка, так і усно. Діти, спочатку, малюнок розуміють краще ніж словесне пояснення, але це не означає, що треба використовувати тільки такий підхід. Там, де завдання можна дати словесно, цим треба користуватися. Тільки тоді, коли ви переконаєтеся, що малюк може скласти й "малий куб синього кольору" (з 8 "синіх трійок") і "великий куб червоного кольору" (з 27 кубиків) тільки по словесному завданню, можна не звертати увагу, як давати завдання: усно чи графічно. Інакше кажучи, треба підводити дитину до того, коли вона однаково добре сприймає завдання, як в усній формі, так і у формі малюнка.

Завдання розміщені приблизно в порядку зростання складності, але чіткої послідовності немає, і там, де будуть попадатися "провали" і виникати "труднощі", татам і мамам треба самим підбирати завдання проміжної складності або придумувати нові. Іноді після У-3 можна перейти на У-23, і це може бути нормально. Малюки, що навчились в 3-4 роки класифікувати кубики по "сортам", легко і впевнено йшли, як вперед, так і назад до У-4, У-8 та інших завдань.

Як правило, в розвиваючих іграх, батьки головним чином спостерігають за тим, як малюк будує з кубиків модель, як він порівнює малюнок і свою споруду, як рахує, скільки кубиків треба взяти для моделі, і як вирішує чи годиться цей кубик чи ні. Вся робота у дитини йде самостійно, без пояснення з боку старших. Але старші теж зацікавлені в успіху так само як і малюк. Ви радієте його успіхам разом з ним або навіть трохи більше, тому, що дитина не завжди розуміє, де і в чому має успіх. Ви засмучуєтеся невдачам, але впевнені, що сьогоднішня невдача завтра або через тиждень обов'язково принесе успіх і перемогу. Однак, важко чекати, коли малюк сам знайде рішення, але наберіться терпіння ... і обов'язково похваліть дитину коли вона успішно справиться з завданням. Іноді підказка дорослого рівносильна образі.

- Я сам хотів, а ти – підказав, – і сльози, і плач, і горе таке гірке, що малюк зопалу може всю роботу розвалити. І головне – в такому випадку не знайдеш ніякого виправдання. У тата просто не вистачило терпіння трішки почекати…

Грати в "Унікуб" можна лише тоді, поки зберігається весь комплект з 27 кубиків, тому гру треба берегти.

Бажано вести щоденник, де записуються: досягнення дитини, які виконував завдання та скільки витратив на них часу, які завдання викликали у нього труднощі.

Відгуки (0)

Написати відгук

Примітка: HTML розмітка не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре
Захист від роботів