Лого mistgrani.com

Алгоритм навчання читанню за методикою Глена Домана


Найважливіше правило під час навчання дитини читанню за системою Домана полягає в тому, щоб обоє учасників (батько чи мама і дитина) спокійно і радісно сприймали процес навчання читанню як веселу, бажану гру
Алгоритм навчання читанню за методикою Глена Домана

Найважливіше правило під час навчання дитини читанню за системою Домана полягає в тому, щоб обоє учасників (батько чи мама і дитина) спокійно і радісно сприймали процес навчання читанню як веселу, бажану гру. Батькам ні в якому разі не варто забувати про те, що навчання – це не робота, а вельми захоплююча життєва гра.

Всі матеріали, використовувані під час навчання вашої дитини читанню, дуже прості. Вони засновані на багаторічній експериментальній роботі великої групи вчених і дослідників. Методика навчання читанню за Доманом розроблена на підставі того факту, що читання – це ні що інше, як функція мозку. Автори методики адекватно оцінюють можливості і обмеженість маленького дитячого візуального апарату і вибудовують етапи навчання так, щоб зустріти належним чином всі труднощі, що виникають.

Пам'ятайте, що знання – це найцінніший подарунок, який ви можете дати своїй дитині. Тому давайте йому знання великодушно, без претензій на якнайшвидшу його віддачу.

Послідовність дій під час навчання читанню по Г. Доманом дивно проста. Незалежно від того, з якого віку ви почали вчити свою дитину читати за методикою Глена Домана, вам треба буде пройти п'ять основних етапів:

 1. Окремі слова.
 2. Словосполучення.
 3. Прості речення.
 4. Розширені речення.
 5. Книги.

Розглянемо докладніше кожен із зазначених етапів.

Етап перший (окремі слова).

Перший етап навчання починається з використання всього лише 15-ти слів. І тільки після того, як ваш малюк буде добре знати ці слова, можна буде говорити про можливість розвитку словникового запасу за Доманом надалі. Сприятливим стартом для процесу навчання може бути гарний настрій вашого чада. Орієнтуйтеся на той час доби, коли малюк сповнений енергії і сприйнятливий. Приміщення для проведення занять має бути тихим і затишним, без відволікаючих зорову увагу яскравих предметів або картин.

Почніть заняття з показу вашому малюкові картки зі словом "МАМА" і чітко скажіть фразу: "Це означає "мама". Демонструйте картку на відстані не менше 35 см від обличчя, не даючи в руки. Час перегляду картки дитиною не повинен перевищувати 1-2 секунди, намагайтеся уникати будь-яких додаткових коментарів до написаного і не просіть повторювати малюка слідом за вами. У тому ж темпі виконайте аналогічну процедуру з карткою "ТАТО" і ще трьома словами з цієї групи. В кінці заняття обов'язково похваліть свою дитину, і не забувайте робити це після кожного сеансу.

Протягом першого дня навчання повторіть показ карток Домана ще 3 рази, причому, проміжок між переглядами повинен бути не менше півгодини. На цьому перший день закінчений, і ви зробили перший крок у процесі навчання своєї дитини читанню. Таким чином, кількість часу, витраченого на навчання, не повинна перевищити і трьох хвилин.

Протягом другого дня потрібно буде повторити основне заняття 3 рази, а також 3 рази продемонструвати комплект карток Домана з нового набору, доданого вами. В цілому, другий день буде складатися з шести занять.

На третій день варто додати третій набір з 5-ти нових слів. У цей день ви будете оперувати при навчанні своєї дитини читанню трьома наборами по 5 слів у кожному. При цьому кожен набір слів повинен, як і раніше, демонструватися по 3 рази. Разом, загальна кількість занять зросте до 9, розтягнутих на весь день, але кожне з них займе не більше декількох хвилин.

Вибрати ті заповітні 15 перших слів, які вивчить ваша дитина, зовсім не складно. Вони повинні бути найбільш знайомими і приємними для малюка. Слова можуть включати імена членів сім'ї і родичів, клички домашніх тварин, назви його улюблених продуктів, видів діяльності, предметів домашнього ужитку і багато іншого. У кожній родині цей список різний і буде обмежуватися тільки вашою фантазією.

Нудьга – це найголовніший сигнал про небезпеку під час навчального процесу. Діти навчаються з блискавичною швидкістю, але якщо ви будете показувати йому набори карток більше трьох разів на день, то йому це набридне. Демонстрація кожної картки більше однієї-двох секунд може також привести до втрати інтересу дитини до навчання.

Отже, після закінчення трьох днів дитина з вашою допомогою зробить дві надзвичайно важливі речі:

 • розвине свій зоровий апарат і, що ще важливіше, навчить свій мозок
 • відрізняти один письмовий знак від іншого;
 • впорається з найважливішою абстракцією, з якою коли-небудь мала справу у своєму житті - зуміє прочитати слова.

Коли у вас за спиною залишилися 15 вивчених дитиною слів, можете приступати до наступної групи слів, що позначають, наприклад, частини тіла. Цей набір може складатися з двадцяти п'яти слів, розділених на п'ять наборів.

Метод додавання нових слів і вилучення старих за методикою Домана дуже простий. Для цього видаляйте по одному слову з кожного, вже вивченого протягом 5 днів, набору, і замінюйте це слово новим. Робіть так з кожним набором слів.

Дуже спростить роботу підписування карток Домана із зворотного боку. Ставте олівцем дату демонстрації того чи іншого слова, і тоді ви будете точно знати, коли його слід видалити, замінивши новим. Поступово додавайте до списку групу, що складається з дієслів.

Таким чином, ви будете вчити по 25 слів у день, розділених на 5 наборів по 5 слів у кожному. Щодня ваша дитина буде знайомитися з 5-ма новими словами, по 1 в кожному наборі, а 5 старих слів будуть вами видалятися. Якщо ви дієте правильно, то в середньому ваша дитина буде вивчати по 5 слів на день. Але вона може вивчити по 10 слів у день за методом Глена Домана, а якщо ви досить розумні і зацікавлені в цьому, то таких слів може бути ще більше.

Також ваш малюк швидко і легко вивчить будь-яке слово, яким зацікавиться, якщо ви напишете його друкованими літерами на білому тлі, що враз поповнить його словниковий запас.

Етап другий (словосполучення).

Другий етап в освоєнні читання за методом Глена Домана дуже важливий і є проміжною ланкою між читанням окремих слів і цілих речень.

Отже, вам слід проаналізувати словниковий запас своєї дитини і подумати про те, які комбінації можна скласти з вивчених нею слів. Причому деякі з них доведеться видозмінити, щоб вийшли осмислені поєднання.

Однією з найпростіших і затребуваних груп слів є перелік основних кольорів. Діти вчаться розрізняти і називати кольори швидко і легко, отримуючи велике задоволення при впізнаванні. Переконавшись, що дитина засвоїла основні кольори, ви можете запропонувати її увазі прості словосполучення: «чорне волосся» або «жовтий банан».

Через якийсь час ви відчуєте необхідність рухатися далі. Тоді почніть знайомити свою дитину з антонімами: «чистий / брудний», «правий / лівий».

І знову, в залежності від віку та досвіду вашої дитини, ви можете доповнити показ слів за картками Глена Домана яскравими ілюстраціями на їх зворотному боці. "Великий" і "маленький" - це дуже прості поняття навіть для найменшого малюка, він здатний миттєво осягнути їх, як тільки вони будуть представлені йому в простій логічній формі. Вони дуже тісно пов'язані з його повсякденним життям: «велика ложка», «маленька ложка» і ін.

Етап третій (Прості речення).

На третьому етапі вам потрібно на основі словосполучень скласти прості речення, адже при кількості слів у словниковому запасі малюка від 50 до 75 одиниць, кількість можливий комбінацій досить велике.

Для цього необхідно скласти набір з 5-ти пропозицій, і, як і раніше, тричі на день протягом 3-5 днів демонструвати його дитині. Потім почніть роботу по оновленню набору: видаляйте по 2 старих речення і вставляйте замість них 2 нових. Ваша дитина буде засвоювати їх дуже швидко, так що переходьте до нових речень з максимально можливою швидкістю.

На цій стадії вам потрібно зменшити розмір шрифту, щоб розмістити на стандартній картці Домана 2-3 слова, що ще на крок наблизить вашу мрію про уміння вашого малюка читати книги.

Через деякий час, спробуйте виготовити найпростішу книгу речень по методиці Г. Домана, де кожному з ваших п'яти речень буде відповідати одна картинка, причому, сторінки з текстом передуватимуть сторінкам з ілюстраціями. Ця книга може буті легко заповнена фотографіями самої дитини, коли вона виконує ту чи іншу дію. Такі книги будуть дуже важливими кроками на шляху розвитку Вашої дитини.

Етап четвертий (розширені речення).

Після простих речень підійшов час до вивчення речень розширених. До цього етапу ваша дитина вже здатна зробити другий за значимістю крок, після того, як вперше навчилася розрізняти окремі слова. Тепер вона у змозі розуміти повноцінні речення, які виражають закінчену думку.

Впізнавання окремий слів і розуміння того, що вони позначають (предмет або поняття) – це перший і основний крок на шляху навчання читанню. Впізнавання слів, які використовують в реченні і можуть позначати складніші поняття, - це другий найважливіший крок в тому ж напрямку.

У цьому розділі ми користуємося тими ж принципами, що і на третьому етапі, поступово збільшуючи кількість слів у реченні. Наприклад, речення типу «Кіт спить» слід доповнити до стану «Кіт міцно спить».

На цьому етапі з'явиться необхідність у виготовленні карток Домана з прислів’ями та приказками, проте не варто заглиблюватися у їхнє вивчення.

Ви напевно помітили, що, граючи з дитиною у складання речень і віддаючи ініціативу в її руки, малюкові подобаються смішні пропозиції типу «Мама скаче на ялинці» і т.п. Нехай це вас не бентежить, адже чим веселіше проходять заняття, тим більше засвоїть ваша дитина.

На цій стадії ви продовжуєте надавати дитині новий навчальний матеріал, читаючи йому вголос пропозиції або книги. Залежно від віку, мовних здібностей або індивідуальних особливостей, вона і сама може, якщо побажає, вимовляти ті чи інші слова вголос або читати вголос цілі речення. Якщо вона робить це тому, що їй так хочеться, то це прекрасно. Однак вам не варто просити її про це.

Переходячи до все більш довгим речень, вам, без сумніву, стануть малі розміри карток Домана, тому вам слід зайнятися наступним:

 • зменшити розмір шрифту;
 • збільшити кількість слів;
 • змінити колір букв з червоного на чорний.

Дуже важливо дотримуватися такого правила: ніколи не можна зменшувати розмір шрифту і, одночасно з цим збільшувати кількість слів. І те, і інше треба робити поступово.

Пам'ятайте про те, що речення не можуть бути написані занадто великими буквами або занадто чітко, варто побоюватися тільки занадто маленьких букв і занадто нерозбірливого написання.

На даній стадії все готово для переходу до останнього і найхвилюючого етапу - книги. Ми вже готувалися до цього кроку, створюючи книги з словосполучень, простих і поширених речень. Але все це було лише підготовкою до найголовнішого.

Етап п'ятий (книги).

Зараз ваш малюк вміє поводитися зі словами і реченнями, написаними великими друкованими літерами. Тепер йому належить навчитися працювати з дрібним друкованим текстом, що містить величезну кількість слів на кожній сторінці.

Чим менший вік дитини, тим більшим викликом буде цей крок. Пам'ятайте, що до цього моменту ви зуміли досить розвинути і зміцнити його зоровий апарат. Якщо до того часу, коли ви перейшли до читання книг, надрукованих шрифтом в 1 см, вашій дитині вже виповнилося три роки, у вас, як видно, не виникне особливих проблем. Якщо ж ви приступили до читання книг, коли дитині ще немає і 2 років, то з упевненістю можна припустити, що вам доведеться зробити самим або придбати для нього книги зі шрифтом від 2,5 до 5 см. Якщо це спрацює - прекрасно, оскільки таке читання за Доманом сприятиме швидкому розвитку і дозріванню його мозку.

Велике значення на даному етапі має правильний вибір книги, по якій ви і будете вчити дитя читати. Щоб не помилитися у виборі книги, як джерела цінної для дитини інформації, наведемо кілька правил:

 • Її словниковий запас повинен складати від 50 до 100 слів.
 • Вона повинна містити слова і речення вже знайомі дитині
 • У ній повинно бути не більше 1-го речення на сторінці.
 • Висота друкованого шрифту повинна становити не менше 1 см.
 • Текст повинен передувати ілюстраціям і йти окремо від них.

Зміст книги є надзвичайно важливим аспектом. Якщо при виборі книга здасться вам цікавою, то напевно вона сподобається і вашому малюкові. У разі якщо ви вважаєте, що книга трохи важка, не поспішайте відмовлятися від неї. Краще злегка допомогти дитині у процесі її читання, ніж купити занадто примітивну книгу, яка може їй набриднути.

Є кілька рекомендацій батькам, які мають бажання навчити читати книги за методом Г. Домана свого малюка:

 • Робіть самі або придбайте книги, які будуть цікаві вашій дитині.
 • Перш ніж приступати до читання, навчіть його всім новим словами, які в ній зустрічаються.
 • Текст повинен бути великим і розбірливим.
 • Переконайтеся в тому, що вашій дитині доведеться спершу прочитати текст, а вже потім перевернути сторінку, щоб поглянути на ілюстрації, які слідують за текстом.

Після того, як всі ці умови дотримані, можете приступати до читання. Сядьте разом з дитиною і почніть читати йому книжку. Якщо він захоче прочитати деякі слова самостійно - прекрасно. Втім, це багато в чому залежить від його віку і індивідуальних особливостей. Чим молодша дитина, тим менше вона хоче читати вголос. В такому випадку читаєте ви, а вона слухає.

Ваша дитина почне збирати свою бібліотеку. Прочитану книгу ставте до неї на полицю - нехай вона потім читає її самостійно стільки раз в день, скільки захоче.

Яке це велике відкриття - вміння читати! Лише деякі речі в подальшому його житті можна порівняти з ним. Він тепер завжди може мати мудрого дорослого, який розмовляє тільки з ним про нові цікаві речі в будь-який час, коли йому тільки хочеться, варто лише вибрати нову книгу.

Вчення - це нагорода, а не покарання. Вчення - це задоволення, а не необхідність, це привілей, а не обов'язок. Батькам необхідно весь час пам'ятати про це і не робити нічого, що могло б зруйнувати таке природне ставлення дитини до навчання.